Plastik enjeksiyon kalıplama makineleri, plastik ürünlerin istenilen şekil ve boyutta üretilmesine yardımcı olur. Otomotiv gövde parçalarındaki, telefon kılıflarındaki, oyuncaklardaki vb. plastik ürünlerin çoğu, enjeksiyon kalıplama işlemi kullanılarak toplu miktarlarda üretilir. Enjeksiyon kalıplamada hammadde olarak kullanılan yaygın termoplastikler ve ısıyla sertleşen polimerler ABS, Polipropilen, PVC, Naylon, Polieterimid (PEI), Polioksimetilen (POM) ve daha fazlasıdır. Yaygın olarak kullanılan ABS malzemesi, mükemmel darbe direnci, işlenebilirlik ve tokluk sunar. Mekanik otomotivde, dişlilerde, iş makinelerinde, ev aletlerinde, burçlarda vb. kullanılan boyutsal olarak kararlı Polioksimetilen (POM) termoplastik, yüksek sertlik ve düşük sürtünme sunar. Polikarbonat, mükemmel termal kararlılık ve dayanıklılık gerektiren uygulamalar için uygundur. Termoplastik Polieterimid (PEI), uçak içleri, pişirme kapları, elektronik parçalar vb. gibi yüksek sıcaklıkla ilgilenen uygulamalarda bulunur. Muhtemelen PVC ve Naylon, yalıtım özelliği, aşınma direnci ve mekanik özellikler gibi özelliklere sahip polimerlerdir.

Enjeksiyon kalıplama makineleri, tahrik sisteminin tipine göre hidrolik, elektrikli ve hibrit olarak sınıflandırılabilir. 1980’lere kadar, enjeksiyon kalıplama makineleri, operasyon için hidrolik kullanıyordu ve olağanüstü sıkma kuvveti ve aşınma ve yıpranmaya karşı direnç sunuyordu. Bir sonraki buluş, 1984’te elektrikli plastik enjeksiyon kalıplama makinesiydi ve dijital olarak kontrol edilen yüksek hızlı servo motorlarla çalıştırıldı. Hibrit enjeksiyon kalıplama makineleri, bu iki teknolojinin bir kombinasyonunu birlikte kullanır.

Enjeksiyon kalıplama makinesi, bir enjeksiyon ünitesi ve bir sıkıştırma ünitesinden oluşur. Enjeksiyon ünitesi, vidalı motor tahriki, ısıtıcılar, termokupl, halka piston, pistonlu vida ve namlu gibi bileşenleri içerir; polimer reçinelerini eriterek kalıba enjekte eder. Sıkıştırma ünitesi bileşenleri kalıp, sıkıştırma motoru sürücüsü ve bağlantı çubuklarıdır. Sıkıştırma ünitesi, erimiş polimerin enjekte edilmesi için kalıbın iki parçasını birbirine sıkıca yerleştirir.

Enjeksiyon kalıplama prosesi düşünülürse, toz veya granül formdaki termoplastik veya termoset polimer, ürün spesifikasyonuna göre seçilir ve bir huni ile ısıtılmış namluya beslenir. Isıtıcı bantlardaki pistonlu bir vidanın sürtünme hareketi bu hammaddeleri eritecek ve bir meme ile eritilmiş plastik çelik, alüminyum veya diğer metallerden yapılmış kalıp boşluğuna enjekte edilecektir. Kalıp boşluğunun içindeki erimiş hammaddeler, kalıp boşluğunun şeklini elde etmek için soğuyacak ve katılaşacaktır.

Hidrolik Plastik Enjeksiyon Makinesi Çalışması

Kullanılan her hidrolik sistemde olduğu gibi, enjeksiyon kalıplama makinesinin çalışmasını sorunsuz ve güvenli hale getiren hidrolik sıvının basıncıdır. Hidrolik pompa çalıştırılır, rezervuar içindeki sıvı basınçlandırılır ve devredeki diğer hidrolik bileşenlere doğru pompalanır. Tahliye valfi, sistem gereksinimlerine göre sıvı basıncını düzenler.

Hidrolik plastik enjeksiyon makinesinde hidrolik, hem sıkıştırma ünitesinde hem de enjeksiyon ünitesinde kilit rol oynar. Enjeksiyon ünitesindeki vidanın doğrusal/döner hareketi, bir haznede depolanan polimer reçinelerini eritecek ve erimiş partikülü bir memeden kalıp boşluğuna enjekte edecektir. Bu vidanın ısıtıcıların içindeki bu ileri geri hareketi bir hidrolik silindir tarafından kontrol edilir. Sıkıştırma ünitesinde kalıp takımlarının açılıp kapanması ve sıkılması için hidrolik silindir kullanılmaktadır. Ayrıca, hidrolik olarak çalıştırılan ejektör, bitmiş plastik ürünü kalıptan dışarı itecektir.