Kamyona takılan vinç! Farklı kaldırma ve malzeme taşıma görevlerini gerçekleştirmek için bu kadar ağır ekipmanların ne kadar faydalı olacağını hayal edebilirsiniz. Vinç konumu bazında, bu ağır makine, kamyona monte vinç ve kamyon yükleyici vinç olarak ayırt edilebilir. Kamyona monte vinçler, kamyon güvertesinde büyük ekipmanların ve ağır yüklerin yüklenmesi ve boşaltılması için daha uygundur. Kamyona monte vinçler için diğer uygun endüstriler inşaat, kargo elleçleme, elektrik hattı bakımı ve daha fazlasıdır.

Kamyona monte edilen vincin bir üst bölümü ve bir alt bölümü olacaktır. Alt kısım bir yarı kamyonu andırır ve operatör kontrollü konforlu bir kabin içerir. Üst kısım, vincin kendisini ve isteğe bağlı bir ikincil işletim kabinini içerir. Farklı kamyon boyutlarına ve vinç yüksekliklerine sahip kamyona monte vinçler mevcuttur ve gerekli uygulamaya göre seçilebilir.

Kamyona monte vinçler, ağır yüklerin yüklenmesini ve boşaltılmasını sağlar. Dolayısıyla böyle bir vinci tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken birincil faktör stabilitedir. Alt bölümün yüke dayanabilmesi ve yükleme boşaltma işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için gereklidir.

Kamyona monte vinç kullanmanın faydaları nelerdir? Belirtildiği gibi, burada kamyona bir vinç bağlanmıştır ve bu, saha erişilebilirliğini ve malzemenin daha iyi taşınmasını artıracaktır. Operatör, bu aracı normal kamyonlar gibi otoyollarda kullanma rahatlığına sahip olacak. En aza indirilmiş işletme maliyeti, azaltılmış insan gücü gereksinimi ve kısaltılmış hazırlık süresi, kamyona monte vinci kullanmanın diğer önemli faydalarıdır. Ancak en önemli avantajı daha az alan gereksinimidir. Vinç, birden fazla mafsallı, hidrolik olarak çalıştırılan bir koldur ve bu, kullanılmadığında düzgün bir şekilde katlanabilir.

Hidrolik, kamyona monte vinçlerde nasıl çalışır? Bu kamyona monte vinç, ağır hizmet tipi bir kamyonun manevra kabiliyetini ve hareketliliğini bir vincin mükemmel kaldırma gücüyle birleştirecek. Tek tek ele alındığında, hem kamyon hem de vinç operasyon için hidrolik kullanır. Kamyon ve vinçlerde kaldırma amaçlı teleskopik hidrolik silindir kullanılmaktadır ve bunlar kabinden hassas bir şekilde kontrol edilmektedir. Operatörler tarafından kabinden joystick kumanda kullanılarak talimatlar geçtiğinde, basınçlı sıvı hidrolik silindire pompalanarak gerekli işlem gerçekleştirilecektir. Bu vinçteki hidrolik sistem, bir veya daha fazla iki dişli pompa, teleskopik hidrolik silindir, valf, filtre ve daha fazlasını içerir. Vincin ulaşılabilirliği, seçilen teleskopik silindire ve uygulanan basınca bağlı olarak değişecektir.

Kamyona monte vinçler çoğunlukla özel araçlar (tekneler, yatlar ve motorlu kruvazörler gibi), portatif kabinler, çelik konteynerler, ağır makineler ve daha fazlası gibi ağır yükleri taşımak için kullanılır. Güvenliği sağlamak için, kamyona monteli vincin her operasyondan önce kontrol edilmesi gerekir.

Kamyona Monte Vinç Parçaları

Bom ve Jib: Bom ve jib, vincin kaldırma mekanizmasının önemli parçalarıdır. Bom, bir yükü kaldırmak ve gerekli yüksekliğe yerleştirmek için uzanan bir veya daha fazla teleskopik bölüm içerir. Jib, bomun ucuna takılabilen bir kafes yapısıdır. Kol, toplam yük üzerindeki etkiyi azaltarak vinç için ekstra erişim sağlayan ikincil bir kol görevi görecektir.

İki Vitesli Pompa: İki Vitesli Pompa, hidrolik sistemi basınçlandırmaya yardımcı olan, kamyona monteli bir vincin önemli bir bileşenidir. Bu pompa devredeki hidrolik borular, pistonlar ve hortumlarla bağlanacaktır. Motor bu iki vitesli pompaya güç sağlayacak.

Denge ayakları: Denge ayakları, vincin sabit, kaldırma konumunda dengesini artıran geri çekilebilir kirişlerdir. Bu bileşen, ağır ekipmanı stabil hale getirmek için yükleri zemin yüzeyine dağıtacaktır.

Karşı ağırlıklar: Yükü taşırken vinci stabilize etmek için kullanılan büyük, ağır ağırlığa karşı ağırlık denir. Bu yük, yükü dengelemek için vincin arkasına yerleştirilecektir.

Rotex Dişlisi: Rotex dişlisi, operatör kabininin altında bulunan ve joystick tipi bir kontrolör ile çalıştırılan büyük dişlidir. Bu dişli, operatörün bomu sola veya sağa döndürmesine olanak tanır.